Rijksmuseum Twenthe opgelicht door internetcriminelen: schade van bijna 3 miljoen
Het Rijksmuseum Twenthe lijdt aan bijna 3 miljoen schade nadat het museum is opgelicht door internetcriminelen, zo laat directeur Arnoud Odding weten aan persbureau Bloomberg. Omdat de zaak nog onder de rechter is, wil hij er nog weinig over kwijt.
Oplichting
Volgens Bloomberg kreeg Odding twee jaar geleden tijdens de Tefaf-kunstbeurs in Maastricht belangstelling voor een schilderij van (Britse schilder) John Constable. Deze hing in de stand van een Londense kunsthandelaar.
Maandenlang hebben de twee partijen via e-mail onderhandeld. Er werd een bedrag van 2,85 miljoen euro afgesproken. Het geld werd overgemaakt nadat het museum een rekeningnummer in Hongkong had ontvangen.
De kunsthandelaar uit Londen zegt het bedrag nooit te hebben gekregen. De e-mail met bankgegevens en rekeningnummer bleek afkomstig te zijn van criminelen. Beide partijen geven elkaar nu de schuld.
Rechtszaak
Tegen de NOS zegt Odding dat zijn mailsysteem veilig is. “Er is uit onderzoek gebleken dat er geen kwetsbaarheid in onze e-mailsystemen zat, en dat ze up-to-date waren. We hebben de kunsthandelaar voor de rechter gedaagd. Dit schilderij is gekocht en betaald.”
De kunsthandel zegt dat bij hen ook de beveiliging op orde is. De advocaat van het bedrijf zegt dat zijn cliënt niks door had. Ook zegt hij dat het Twents museum zelf had moeten controleren of het rekeningnummer wel echt van de kunsthandelaar was.
De rechter heeft de Londense kunsthandel gelijk gegeven, maar zegt er wel bij dat het museaum op andere gronden een claim in kan dienen. Het Rijksmuseum Twenthe wil zich niet neerleggen bij de uitspraak en beraadt zich hoe het verder met deze zaak moet.
Bron: NOS.nl